$15 and 15 Minutes

Last night, I not only cooked two full dinner meals for a client, I prepared an assortment of fresh fruits and vegetables for them to snack on throughout the week.  All of this was accomplished in a matter of two hours, and the snack costs were $15 or less.  That’s all it takes.  I sliced, diced, and peeled cucumbers, bell peppers, mushrooms, carrot sticks, cherries, and strawberries.  Now all of my farmer’s market finds are resting comfortably in her refrigerator for easy access to nutritious snacks throughout the week.  And she has leftover stir-fry and a whole frittata.  Yummy goodness!

Snacking is a part of everyday routine now it seems.  Whether you’re at your desk, your couch, or in your car, we’ve become a grab-and-go culture with snacks before, between, and after meals.  We all have those moments when we’re hungry and the quickest option is to grab a granola bar, a bag of chips, or run into our favorite coffee shop for a muffin and a latte.  There goes your $15 straight to your you-know-where.  If you spend even 15 minutes each week being proactive in healthy snack preparation, you’ll thank yourself for it later.

Check this out for some fun insight into snacking trends and global ingredient influences.  It goes far beyond simple fruits and veggies, yet fresh is best!